Liçi House 2018’den bu yana Kanlıca’nın tarihi atmosferindeki mekanında, Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden gelen tatlı ve pasta severlere hizmet veriyoruz. 

Lezzetli ürünlerimizi zamanla sizler için hem çeşitlendirdik hem de geliştirdik. Bahçe ve teras katımızı da hizmete açarak Kanlıca havasını en iyi şekilde hissetmenizi sağlıyoruz. 

Liçi House olarak tecrübelerimizi zamanla eğitim alanına da taşıdık. İstanbul Rumeli Üniversitesi ile yürüttüğümüz iş birliğiyle pastacı ve aşçı olmak isteyenlere sertifikalı eğitimler vermeye başladık. Güçlü bir eğitim kadrosuna sahip olan akademide pastacılık eğitimini Şef Sibel Karakuş, aşçılık eğitimini ise Şef Mehmet Bayar üstleniyor. Uzun dönem profesyonel pastacılık ve aşçılık eğitiminde yer alan hijyen ve iş sağlığı teorik eğitimini ise Rumeli Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral sunuyor. 

İstanbul’da Kanlıca, Haliç ve Silivri’deki 3 ayrı mutfakta kısa ve uzun dönem eğitimler veren akademimiz, kariyerlerine yiyecek-içecek sektöründe profesyonel aşçı ve pastacı olarak devam ettirmek isteyen herkesi bekliyor.

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın